Jó tanácsok a izzó kiválasztásához

Online és fizikai üzletekben hatalmas, néha már zavarba ejtő választékot találni az izzók között, vagyis érvényesül a bőség zavar. Melyiket válasszuk és miért? Milyen fényt adnak a bizonyos típusok? Hol a legjobb egy bizonyos típust használni? Íme egy kis útmutató, hogy segítsen eligazodni, hogy biztosabbak legyünk a megfelelő izzók kiválasztásában. Mire figyeljünk választáskor?
A foglalat egy fogós kérdés
Elsősorban, még mielőtt elindulnánk otthonról, vagy megrendelnénk az új izzókat, ellenőrizzük mind a foglalat típusát, mind a pontos méretét, hogy biztosak legyünk abban, hogy a megvásárolt izzók illeszkedni fognak oda, ahová szánjuk őket, különben máris indul a bosszankodás.
A fényerőszabályzás fontos lehet
Főképp, ha a kapcsolónk tekerős, vagy távirányítóval vezérelhető, ezért ebben az esetben feltétlen ellenőrizze, hogy az izzó fényerőszabályozható-e. Ez mindig egyértelműen fel lesz tüntetve a csomagoláson, vagy az online üzletben.
Az izzó fényének színe
Szintén fontos alaptulajdonság, hiszen egy fürdőszobában hideg hatást keltenek a hideg LED fények. A meleg fény - 2,700-3,300 Kelvin - hasonló a hagyományos izzó fényéhez. 3,300-4,000 Kelvin a semleges fény tartománya, míg 4,000 Kelvin felett már hűvösebb fényt kapunk. A hűvösebb fény és a túl fehér fény kellemetlen beltéri környezetet teremthet, és így általában kevésbé kedveljük őket otthonunkban, ahová szeretnénk melegséget költöztetni. 2,500-2,700 Kelvin ideális a pihenéshez. 4,000-4,500 a legjobb munkahelyzetekben, ahol ez az éberséget szolgálja.
Túl sárga fény esetén természetellenesen adja vissza a tárgyak színeit, ergo minden sárgás árnyalatot kap. A fényforrásokat az RA/CRI skálán értékelik 0-100 között, ahol a 100 a természetes nappali fényt jelenti. Ott, ahol jó színvisszaadásra van szükség, legalább 90-es RA vagy CRI értéket keressünk. A hagyományos izzók tipikusan 99-es értékeléssel rendelkeznek - ők a legjobbak a valós színek visszaadásában, de valamivel több energiát igényelnek üzemeltetésükhöz. A LED izzók általában 80-95 közötti tartományba esnek - nem mindig a legjobbak a színvisszaadásban, mivel sokszor hidegfényűek.
Energia besorolás
Lehetőleg törekedjünk arra is, hogy „A” besorolást válasszunk, vagy annál magasabbat („A+”;”A++”…), vagy egy takarékos LED izzót.
Halogén izzók
Jó izzók, és számos helyzetben a hasznosak lehetnek, főképp olyan helyzetekben, ahol jó fényre van szükség megfelelő, valósághű színvisszaadással. Kiváló tükörfényekhez, olvasólámpákhoz, ahol meleg és koncentrált fényre van szükség. Jó a színvisszaadása, a természetes nappali fényhez legközelebbi. Hátránya, hogy több energiát használ, mint az LED, emellett rövid élettartamú és sok hőt bocsát ki.
LED izzók
Energia-megtakarító izzók. Nagyszerűek olyan helyeken, ahol hosszú ideig kell bekapcsolva hagyni a lámpákat. Szintén nagyszerű megoldás a kültéri világításokhoz. Emellett előnye, hogy nagyon keveset fogyasztanak és hosszú az élettartamuk is. Hátrányai, hogy nem annyira jó a színvisszaadásuk. Emellett az olcsóbb LED izzók általában meglehetősen hideg fényt adnak.